9 powodów, aby jeść codziennie ogórka!

Ogórek. Nawet jego nazwa brzmi fajnie, ostro i orzeźwiająco!

Ogórki są nie tylko smaczne i pożywne, są one naładowane niezbędnymi witaminami i minerałami, takimi jak: witaminy K i C, witaminy z grupy B, potas, miedz i mangan. Zjadając codziennie ogórka na pewno nie pożałujesz.

9 (z wielu) niesamowitych korzyści z jedzenia ogórka:oooo

1. Ochrona mózgu

Ogórek polepszy nam pamięć i ochroni komórki nerwowe przed starzeniem się.

2. Niesamowite właściwości antyoksydacyjne

Ogórki są naładowane przeciwutleniaczami, w tym witaminą C i beta-karotenem. Zawiera również antyoksydacyjne flawonoidy, takie jak kwercetyna, apigenina, luteolina i kemferol. Kwercetyna jest przeciwutleniaczem, który uwalnia histaminy. Kempferol może pomóc w walce z rakiem i obniżyć ryzyko chorób serca.

3. Zmniejsza stany zapalne

Niektóre badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że wyciąg z ogórka pomaga zmniejszyć niepożądany stan zapalny przez hamowanie aktywności enzymów pro-zapalnych.

 

4. Redukuje ryzyko raka

Ogórki zawierają polifenole, zwane lignaną, które mogą pomóc obniżyć ryzyko nowotworów takich jak rak piersi, macicy, jajników i prostaty. Zawiera również składniki odżywcze zwane kukurbitacynami (świetna nazwa), które również mają właściwości antynowotworowe!

5. Jest pokarmowym pomocnikiem

Ogórki są naładowane włóknami i wodą czyli dwoma najbardziej istotnymi elementami, które są potrzebne dla utrzymania optymalnego zdrowia przewodu pokarmowego. Ogórki mogą przyczynić się do podniesienia pH żołądka, które może pomóc z objawami refluksu żołądkowego.

6. Odświeża oddech

Można odświeżyć oddech umieszczając kawałek ogórka na podniebieniu. Pomoże to pozbyć się bakterii z ust powodujących nieprzyjemny zapach. Według Ayurveda, jedząc ogórki można również przyczynić się do uwolnienia nadmiaru ciepła w żołądku, który jest uważany za główną przyczynę nieświeżego oddechu.

7. Eliminuje stres

Ogórki zawierają witaminy z grupy B, w tym witaminy B1, B5 i B7. Witaminy z grupy B są znane z łagodzenia niepokoju i zmniejszenia negatywnych skutków stresu.

8. Pomaga w utrzymaniu wagi

Ogórki posiadają bardzo mało kalorii, ale są bogate w składniki odżywcze, więc są zdrową przekąską. Są idealne do kontroli wagi.

9. Sprawia, że nasze serce jest zdrowe

Ponieważ ogórki zawierają potas, mogą pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi.

Smacznego!

ZIELONE TRENDY – najwięcej informacji o prawdziwym soku z trawy jęczmiennej i o algach chlorella pyrenoidosa.

Powrót na stronę główną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *